KOCIE ABC


1. BEZPIECZEŃSTWO

Zabezpieczone okna i balkon to podstawa jeśli chodzi o bezpieczeństwo kota.

BALKON I OKNA
Każdy balkon, a nawet i ogródek da się osiatkować, wystarczy tylko chcieć. To nieprawda, że kot zawsze spada na cztery łapy. Upadek nawet z 1 piętra może skończyć się dla kota tragicznie. Jeśli nawet uda mu się przeżyć to najprawdopodobniej ucieknie w popłochu, przerażony tym co mu się przytrafiło. Siatka ochronna zagwarantuje kotu bezpieczny dostęp do świeżego powietrza na balkonie, tarasie i oknie. Każdy opiekun kota powinien mieć osiatkowany balkon (od posadzki do sufitu, a nie samą balustradę) oraz chociaż jedno okno (a najlepiej wszystkie). Odradzamy montowania siatkę przezroczystych, gdyż są zbyt delikatne i kot może z łatwością je przegryźć. Najlepiej sprawdzają się specjalne siatki wzmacniane cienkim drucikiem lub metalowe.
* SIATKA (do samodzielnego montażu)

Przykłady realizacji zaczerpnięte z Internetu:


OKNA UCHYLNE
Uchylone okna są dużym niebezpieczeństwem dla kotów, ponieważ łatwo mogą się zaklinować i udusić lub chociażby skaleczyć. Kratka zasłania niebezpieczne szczeliny powstałe w wyniku uchylenia okna i jest tak zaprojektowana, że uniemożliwia wspinanie się przez kota. Domowe koty coraz częściej giną (w mękach) z powodu zakleszczenia w uchylnym oknie, a wystarczy tylko zamontować specjalne kratki, które na dodatek są dość tanie oraz bardzo łatwe w montażu.
* KRATKI DO OKIEN UCHYLNYCH (wwiercane lub przyklejane na taśmę tesa power bond)

Przykłady realizacji zaczerpnięte z Internetu:


OKNA DACHOWE

* MOSKITIERA NA OKNO DACHOWE 28zł

TRANSPORTER
Dobry transporter jest bardzo ważnym i obowiązkowym elementem kociej wyprawki, który pomaga zawsze szczęśliwie dotrzeć z pupilem do celu podróży. Jest to jeden z pierwszych produktów w jaki należy się zaopatrzyć. Przenoszenie kota, nawet na krótkie dystanse, na rękach jest niebezpieczne - solidny transporter zminimalizuje ryzyko ucieczki zwierzaka. Należy bardzo wystrzegać się budek z wikliny (nadają się jedynie jako legowisko domowe). Polecamy transportery plastikowe, które są najbezpieczniejsze oraz najpraktyczniejsze. My używamy transporterów firmy Ferplast lub Marchioro.
* TRANSPORTER FERPLAST Atlas 10 (wg nas najbezpieczniejszy)


2. ŻYWIENIE

Najczęstszą przyczyną chorób u kotów jest zła dieta! Kot to 100% mięsożerca, czyli powinien jeść suplementowane mięso (BARF lub WHOLE PREY) lub mokre karmy o wysokiej zawartości mięsa (min. 60%). Sucha karma nie powinna istnieć w kocim menu. Nie kupujmy też karm marketowych jak np Whiskas czy Purina (ani Royal Canin), gdyż składają się głównie ze zbóż, warzyw i odpadów zwierzęcych. Dobre karmy dostępne są tylko w sklepach zoologicznych (najtaniej w internetowych jak np. zooplus.pl).

POLECANE MOKRE KARMY BYTOWE (pełnowartościowe i dobrze zbilansowane):
MACs / CATZ FINEFOOD / FERINGA "Menu 2 smaki" / GRANATAPET / GRAU (wersja bez zbóż) / TASTE OF THE WILD

ŚREDNIE, TANIE MOKRE KARMY (dużo lepsze niż marketowe): Karmimy nimi głównie koty wolno-żyjące i czasem podajemy tymczaskom w ramach urozmaicenia i zrównoważenia naszego portfela :)
SMILLA / ANIMODA "Carny" / BUTSCHERS CLASSIC w puszkach (to jedyna marketowa karma, która ma akceptowalny skład)

KARMY FILETOWE (nie mogą być podstawą diety jedynie przekąską podawaną 1-2x w tygodniu)
COSMA / ALMO NATURE "Legend" / SCHESIR / MIAMOR "Milde Mahlzeit" / GREENWOODS / SUSHICAT / PORTA 21 / APPLAWS / HERRMANNS

ZDROWE PRZYSMAKI (suszone mięso 100%):
COSMA Snacks / ZOOLOVE / THRIVE / DOKAS / TIGERIA

SUCHE KARMY (Jeżeli już koniecznie chcemy podawać kotu suchą karmę to kupujmy tylko najlepszą, wysokomięsną i bezzbożową):
POWER OF NATURE (Natural Cat) / ORIJEN / ACANA / PURIZON

Infografiki do pobrania:3. KUWETA

Mamy do wyboru kuwety: odkryte lub kryte. Najważniejsze to aby kuweta była duża (min 50cm długości), mniejsze mogą być tylko dla kociaków. Odradzamy kuwety narożne oraz małe, gdyż kot lubi czuć się swobodnie i wygodnie. Należy kuwetę ustawić w ustronnym miejscu (np w łazience lub gdzie nie ma „ruchu”). Kot musi mieć stały dostęp do kuwety, zawsze gdy będzie miał potrzebę. Jeżeli będzie to toaleta to najlepiej zamontować specjalne okienko/drzwiczki dla kota w drzwiach. Gdy mamy więcej kotów to książkowo powinniśmy mieć tyle kuwet tyle ile jest kotów + 1 więcej.
Polecane kuwety:
* KUWETY ODKRYTA
* KUWETA KRYTA
* ŁOPATKA


4. ŻWIREK

Na rynku dostępne są różne rodzaje żwirków (drewniane, silikonowe, bentonitowe). Ostateczna decyzja jaki wybrać zazwyczaj i tak należy do kota. Idealnym sposobem doboru żwirku to danie kotu kilku kuwet (albo pojemników/pudełek), a w każdej inny rodzaj żwirku. Z której toalety kot będzie korzystał najczęściej odpowie na pytanie, który żwirek jest najlepszy dla naszego mruczka. Małemu kociakowi dajemy tylko żwirek drewniany, gdyż połknięty silikonowy lub bentonitowy grozi zapchaniem jelit. Sprzątaj jak najczęściej kuwetę/y (koty to czyściochy!).
Polecamy żwirku drewniane lub kukurydziane jak:
* żwirek BENEK "CornCat"
* żwirek CAT'S BEST
* żwirek GREENWOODS


5. KASTRACJA

Kastracja to usunięcie całego układu rozrodczego (macicy, jajników, jajowodów) u kotek (tylko potocznie nazywana sterylizacją), a u kocurków - usunięcie jąder. Nie jest prawdą, że każda kotka powinna przynajmniej raz w życiu, dla zdrowia, urodzić potomstwo. Wprost przeciwnie! Poród jest bardzo dużym obciążeniem dla organizmu kotki. Dodatkowo kotka w rui bardzo cierpi. Jeśli nie następuje zapłodnienie, to ruje stają się coraz dłuższe, aż przeradzają się w stan permanentny, co prowadzi do ropomacicza.
Kastracja nie jest okaleczeniem, ani nie zaburza psychiki kota!
Kastracji można dokonać u kocura/kotki już w wieku 3-6 miesięcy.

NASI PRZYJACIELE

koty do adopcji Wroclaw
BIURO RACHUNKOWE JWW
Od 2018 JWW prowadzi nam księgowość. Dziękujemy z całego serca za wspaniałą współpracę!
www.jww.pl
koty do adopcji Wroclaw
AGENCJA CARTED
Carted zajmuję się pozycjonowaniem naszej strony. Dziękujemy!
www.carted.pl