niedziela, 1 lutego 2015

MINI KOCIE ABC


ŻYWIENIE

Dobra karma powinna mieć min. 60% MIĘSA oraz niską zawartość węglowodanów w swoim składzie. Dobre karmy to odpowiednik jedzenia w ekologicznych restauracjach. Składają się z dobrej jakości mięsa i podrobów (wiadomego pochodzenia), uzupełnionych witaminami, minerałami, tauryną oraz nie zawierają zbóż.
DOBRE SUCHE KARMY: Orijen, Acana, Applaws, Purizon, Porta21 (tylko "Sensible" i "Cats Heaven"), Taste of the Wild, GranataPet, Feringa, Power of Nature (tylko “Natural Cat”), WildCat, ZiwiPeak
DOBRE MOKRE KARMY: Catz Finefood, Feringa, Grau, GranataPet, Herrmann’s Bio, Terra Fealis, Power of Nature, Renske, Lily’s Kitchen, Moonlight (tylko Nr 21-26), ZiwiPeak
DOBRE JAKO PRZYSMAK: Cosma, Applaws, Almo Nature, Schesir, Thrive, Cheffy, Lunderland, Sushicat, Brit Care

*** CZYTAJ WIĘCEJ ***

TRANSPORTER

Dobry transporter jest bardzo ważnym elementem kociej wyprawki, który pomaga zawsze szczęśliwie dotrzeć z pupilem do celu podróży. Jest to jeden z pierwszych produktów w jaki należy się zaopatrzyć. Przenoszenie kota, nawet na krótkie dystanse, w nieodpowiednio dobranej klatce jest niebezpieczne - solidny transporter zminimalizuje ryzyko ucieczki zwierzaka. Należy wystrzegać się budek z wikliny (ich drzwiczki nie gwarantują, że kot ich nie otworzy oraz zdarza się że odpada w nich dno budki).

Polecamy transportery plastikowe poniższych firm:
* Ferplast (ok 55zł)
* Marchioro (ok 100zł)
* Curver (ok 120zł)

SIATKA OCHRONNA (balkon/okna)

Zabezpieczone okna i balkon to podstawa jeśli chodzi o bezpieczeństwo kota. Nie jest prawdą stwierdzenie, że kot zawsze spada na cztery łapy. Upadek nawet z 1 piętra może skończyć się dla kota tragicznie: urazem wewnętrznym, złamaniami, a nawet śmiercią. Jeśli nawet uda mu się przeżyć, ucieknie w popłochu, przerażony tym co mu się przytrafiło. Nie warto ryzykować. Siatka ochronna zagwarantuje Twojemu domowemu kotu bezpieczny dostęp do świeżego powietrza na balkonie, tarasie i oknie.

Do kupienia m.in. na zooplus.pl

Osiatkowanie musi być wykonane solidnie i z głową. Kołki z haczykami muszą być wbite w miarę gęsto. Używajmy tylko wzmacnianych siatek (lub nawet metalowych), co zapobiegnie przegryzieniu jej przez kota. Dobrze jest też użyć stalowych linek napinających (lub chociazby mocnego sznurka) na obwodzie siatki, która uniemożliwi przeciśnięciu się zwierzaka.

Potrzebujesz pomocy/porady w temacie osiatkowania, napisz: przygarnijkota@gmail.com (Kamila)

KRATKI DO UCHYLNYCH OKIEN

Uchylone okna są dużym niebezpieczeństwem dla kotów, ponieważ łatwo mogą się zaklinować i udusić lub chociażby skaleczyć. Kratka zasłania niebezpieczne szczeliny powstałe w wyniku uchylenia okna i jest tak zaprojektowana, że uniemożliwia wspinanie się przez kota. Domowe koty coraz częściej giną (w mękach) z powodu zakleszczenia w uchylnym oknie, a wystarczy tylko zamontować takie krateczki, które na dodatek są dość tanie oraz bardzo łatwe w montażu.

Do kupienia m.in. na zooplus.pl

SZCZEPIENIA

1) W wieku 8-9 tygodni wykonujemy pierwsze szczepienie przeciwko: wirusowemu zakażeniu dróg oddechowych (koci katar, KK), panleukopenii (PP, koci tyfus) oraz białaczce kotów (FeLV).
2) Pomiędzy 12 a 16 tygodniem powtarza się w/w szczepienia plus można dodatkowo zaszczepić przeciwko wściekliźnie (zalecane przy kotach wychodzących).
3) Po roku – wykonuje się szczepienia przypominające.

* Po ukończeniu roku, kot powinien być regularnie szczepiony (co 1-2 lata).


Zdrowe narządy


Ropomacicze

KASTRACJA

Kastracja to usunięcie całego układu rozrodczego (macicy, jajników, jajowodów) u kotek (tylko potocznie nazywana sterylizacją), a u kocurków - usunięcie jąder.

Natomiast sterylizacja chirurgiczna polega na podwiązaniu jajowodów (u kotek) lub podwiązaniu nasieniowodów (u kocurów) bez usuwania gonad i przydatków. Aktualnie to bardzo rzadko stosowana metoda.

FAKTY:

- Nie jest prawdą, że każda kotka powinna przynajmniej raz w życiu, dla zdrowia, urodzić potomstwo. Wprost przeciwnie!
- Poród jest bardzo dużym obciążeniem dla organizmu kotki.
- Dodatkowo kotka w rui bardzo cierpi.
- Jeśli nie następuje zapłodnienie, to ruje stają się dłuższe, aż przeradzają się w stan permanentny, co prowadzi do ropomacicza.
- Statystycznie: 90% niewykastrowanych kotek zapada na nowotwory narządów rodnych lub nowotwory sutków.
- Kastracja nie jest okaleczeniem, ani nie zaburza psychiki kota!
- Większość Opiekunów kotów decyduje się na kastrację!
- Nie wolno kastrować kotek w czasie rujki.

Kiedy najwcześniej można kota poddać kastracji? W wieku ok 4-6 miesięcy.
- KOCURKA: gdy zacznie znaczyć teren.
- KOTKĘ: po pierwszej rujce (lub gdy zacznie znaczyć teren, tak, kotki też to czasem robią!)

Co trzeba wiedzieć przed i po zabiegu?
PRZED zabiegiem: 12h nie wolno kotu jeść oraz ok 2-3h przed nie wolno kotu pić.
PO zabiegu: kot ma mieć dostęp do wody, a dopiero po ok 6-8h może coś zjeść.

OBROŻA / SZELKI / CHIP

Jedynie kotom wychodzącym można zakładać obroże. Domowym jest to zupełnie niepotrzebne. Rodzaj obroży jest niezwykle istotny. Kot z łatwością musi ją sobie umieć ściągnać z głowy, gdyby np przypadkiem się o coś zaczepiła (inaczej po prostu się udusi lub padnie z wyczerpania). Dlatego też należy zakupić obrożę która jest cała wykonana z elestycznego materiału (lub ma wszytą gumką) oraz posiada tzw. bezpieczne zapięcie (szarpnięcie powoduje rozpięcie obroży). Do obroży należy koniecznie przyczepić adresówkę (z numerem telefonu opiekuna). Najlepiej też byłoby zachipować kota, a natępnie zarejestrować nr chip w ogólnopolskiej bazie np. www.identyfikacja.pl. Jeżeli chcemy wychodzić z naszym kotkiem na spacery na smyczy to używajmy tylko i wyłącznie specialnych szelek dla kotów (nigdy obroży!).

Do kupienia m.in. na zooplus.pl: obróżka, szelki

ROŚLINY TRUJĄCE / SZKODLIWE DLA KOTA


Rośliny domowe: Geranium, Aloe vera (aloes), azalia, różanecznik (rododendron), diffenbachia, dracena (smokowiec), hortensja, bluszcz pospolity, narcyz, liguster, tytoń ozdobny, filodendron, Alocasia sp.

Rośliny dekoracyjne: amarylis (amarylek), dławisz (słodkogorz), chryzantema (złocień), zimowit jesienny, trzmielina japońska, wilczomlecz, poinsecja, ciemiernik, ostrokrzew, jemioła

ZGNIATAJ PUSZKI

pcq

Są śmiertelną pułapką dla wolnożyjących kotów!


KOCIE CHOROBY


Panleukopenia (FPV)
Jest chorobą wirusową i bardzo zaraźliwą. Wirus atakuje przede wszystkim jelita i szpik kostny. Jest częstą przyczyną śmierci kociąt. U starszych kotów przebieg choroby jest często łagodny lub bezobjawowy. Do zarażenia dochodzi najczęściej przez kontakt z chorymi kotami, ich wydzielinami oraz drogami pośrednimi (na miskach, butach, kuwetach). Choroba rozpoczyna się gorączką, osłabieniem, brakiem apetytu i pragnienia. Kot niechętnie i ostrożnie się porusza, siedzi w podkulonej pozycji, co wynika z bolesności brzucha. Po 2-3 dniach choroby do objawów dołącza się biegunka, czasem z domieszką krwi. Zarażenie potwierdza się badając kał na obecność wirusa (test u weterynarza). Jednakże najpewniejszą metodą do potwierdzenia infekcji jest badanie serologiczne wykonywane w laboratorium lub bardziej zaawansowane i dużo skuteczniejsze metody oparte na technikach biologii molekularnej (PCR). Nie ma możliwości przyczynowego leczenia panleukopenii. Wirus nie jest groźny dla człowieka.

Białaczka kocia (FeLV)
Jest to choroba zakaźna, charakteryzująca się przewlekłym przebiegiem. Najważniejszym źródłem zakażenia jest ślina. Białaczka jest chorobą nieuleczalną. Jednakże stosowanie odpowiedniej terapii może przedłużyć życie chorego kota, zredukować dyskomfort i cierpienie. Bardzo istotne jest zapewnienie zwierzęciu optymalnych warunków życia, a zwłaszcza unikanie stresu. Skuteczną metodą zapobiegania białaczce kotów jest szczepienie oraz szczepienia przypominające. Choroba ta jest specyficzna dla kota domowego, a więc nie przenosi się na inne gatunki zwierząt i nie jest groźna dla człowieka.

Zespół nabytego braku odporności (FAIDS, FIV)
To tzw. koci AIDS i jedna z najbardziej niebezpiecznych kocich chorób na całym świecie. FIV nie zabija zwierzęcia, jednak jego organizm staje się całkowicie bezbronny i nieodporny na wszelkiego rodzaju infekcje, zakażenia, bakterie itp. Najbardziej niebezpiecznym źródłem zakażenia jest kocia ślina. To choroba o przebiegu prawie niezauważalnym. Badania krwi mogą nie wskazywać na obecność wirusa w organizmie, dlatego zalecane jest wykonywanie testów ELISA, które pozwolą zaobserwować, czy organizm kota produkuje specjalne przeciwciała do walki z wirusem. Jednakże zwierzęta uprzednio zaszczepione na FIV mogą produkować przeciwciała, dlatego wynik może być fałszywy dodatnio. Niestety, nie ma możliwości wyleczenia kota chorego na FAIDS. Terapia polega tylko na podtrzymywaniu dobrego samopoczucia zwierzęcia i złagodzenie objawów chorobowych. Niebezpieczeństwem po podaniu szczepionki przeciw FIV jest powstanie w miejscu szczepienia mięsaka (złośliwego nowotworu), który może mieć szybkie przerzuty. Z tego właśnie względu szczepienia przeciw FIV nie są zalecane przez lekarzy weterynarii. Jako metodę zapobiegania rozwojowi FAIDS można stosować zydowudynę, gdyż jest lekiem antywirusowym. Musi być podana do 96 godzin po ugryzieniu przez innego kota, gdyż wtedy zahamuje aktywność wirusa i uchroni przed trwałą chorobą, podana później nie będzie skuteczna. Wirus ten atakuje jedynie zwierzęta z rodziny kotowatych, nie jest niebezpieczny dla innych zwierząt i ludzi.

Koci katar
To choroba zakaźna. W jej zespół wchodzi zapalenie jamy nosowej, górnych dróg oddechowych, jamy ustnej i spojówek. Jest to choroba uleczalna, ale czasem może powodować śmierć u młodych kociąt. Zarazki znajdują się w wydzielinach z nosa, gardła i worków spojówkowych, a także w kale i moczu. Na początku choroby pojawia się kichanie oraz przezroczysty wypływ z nosa i oczu. Kolejno następuje zapalenie spojówek, gorączka, brak apetytu. Zwierzę jest osowiałe i bardzo dużo śpi. Wydzielina z oczu zamienia się w ropę. Czasem zwierzę może się obficie ślinić. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków i witamin. Ważnym elementem kuracji jest usuwanie wydzielin z okolic nosa i oczu (przemywanie wacikiem, namoczonym w ciepłej wodzie i otwieranie zaropiałych oczu ratuje wzrok, gdyż zaklejone przez dłuższy czas mogą wygnić). Miejsca zmacerowane przez wysięk powinno się pokrywać maścią łagodzącą. Należy zachęcać kota do jedzenia, poprzez dawanie silnie pachnącego pokarmu, gdyż może mieć osłabiony węch.

Toksoplazmoza (choroba ludzka)
Toksoplazmozą najczęściej zarażamy się wykonując prace w ogrodzie, jedząc niedomyte owoce/warzywa lub niedosmażone/niedogotowane mięso. Matka, która wcześniej przeszła toksoplazmozę, jest zabezpieczona, ponieważ jej organizm produkuje przeciwciała. Bezpieczne jest wtedy również dziecko ponieważ odporność po przejściu choroby jest stała. Zawsze można zbadać zarówno siebie jak i kota, by ewentualnie zapobiec zakażeniu (toksoplazmozę się bardzo skutecznie leczy, nawet jeśli dojedzie do zakażenia w czasie ciąży). Poza tym podstawowe zasady higieny w zupełności wystarczą aby odegnać jakiekolwiek ryzyko.

Choroby, przeciwko którym można zaszczepić kota:
* wścieklizna
* panleukopenia
* katar kotów
* białaczka kotów
* chlamydioza
* grzybica skóry (dermatofitoza)
* wirusowe zakażenie dróg oddechowych