środa, 26 listopada 2014

WARTO adoptować dorosłego kota


URATOWANE ISTNIENIE

Dorosłe koty mają najmniejszą szanse na adopcję. Niektóre bardzo długo (latami) czekają na nowy dom, a inne się nigdy nie doczekają (zobacz ile umiera w schronisku). Starszy kot to zazwyczaj kot po przejściach, porzucony, uratowany od uśpienia, kot po zmarłym Opiekunie, itp. Adoptując go, ratujesz mu życie (dosłownie). Jeżeli ktoś się waha czy kociak czy dorosły, niech wybierze dorosłego, kociak zawsze znajdzie dom, a my damy szanse temu, który już traci nadzieje...

PRZEWIDYWALNY CHARAKTER

Kot to nie pies, nie da się go wychować "pod siebie", gdyż koty mają własną osobowość i charakter zapisane w genach, których nie dą się zmienić wedle własnych zachcianek. Biorąc do domu kociaka nie jesteśmy w stanie ocenić, jaki on będzie za rok, czy dwa lata. Czy wyrośnie na milusińskiego towarzysza, czy jednak na wyniosłego indywidualistę. Dorosły kot jaki jest każdy widzi. Wiadomo zazwyczaj czy jest spokojny, czy lubi ruch, czy lubi się przytulać, czy jest samotnikiem chodzącym swoimi ścieżkami, czy toleruje dzieci, psy czy inne koty. Nie jest też prawdą, że dorosłe koty trudniej przyzwyczajają się do nowego otoczenia - to akurat zależy od charakteru konkretnego kota, a nie jego wieku.

STABILNOŚĆ EMOCJONALNA

Kociaki robią duże zamieszanie, a dorosłe koty są spokojniejsze i stabilniejsze emocjonalnie. Starsza osoba może lepiej będzie się czuła ze spokojnym kanapowcem, a nie maluchem, który wiesza się firanek, ściąga rzeczy z półek, którego wciąż wszędzie pełno i tylko zabawa i jedzenie mu w głowie.
Starszy kot wie też, że noc jest od spania, a dzień od biegania. Maluchy trzeba tego dopiero nauczyć, inaczej wyrosną na aktywne cyklicznie przez całą dobę.
Dodatkowo dorosły kot umie się sam sobą zająć, bez nadmiernego absorbowania Opiekuna - może też zostać wiele godzin sam, gdy my jesteśmy w pracy.
Starszy kotek wie już wszystko, co szanujący się kot wiedzieć powinien np co to jest kuweta i drapak i do czego służą : )

KRÓTSZE (ALE NIE KRÓTKIE) ZOBOWIĄZANIE

Starszy kot to krótsze zobowiązanie. Zdrowy kot potrafi żyć ponad 20 lat. Warto, by o tym też pamiętać, aby przygarniać, ale z głową. Przed adopcja kociaka należy zadać sobie pytanie: czy jestem w stanie zajmować się kotkiem przez najbliższe 20 lat? Jeżeli obawiamy się szybkiej utraty swojego ukochanego mruczka możemy adoptować młodego kotka 2-5 letniego. Adoptując seniora (np 13-letniego) zobowiązujemy się na ok 5lat, a na dodatek dajemy mu szansę na godne życie na starość.

NIŻSZE KOSZTY

Żywienie dorosłego kota jest trochę tańsze niż kociaka, gdyż mogą jeść więcej suchego pokarmu (ale dobrej jakości). Starsze zwierzęta również niekoniecznie wymagają więcej kosztów na weterynarza. Kontrola weterynaryjna i leczenie potrzebne są w każdym wieku. Zanim zaadoptujesz starszego kota otrzymasz wszelkie uwagi na temat jego zdrowia od weterynarza. Jeżeli dowiesz się, że kot ma jakieś problemy ze zdrowiem zdecydujesz czy zechcesz go adoptować i czy stać cię na finansowe zaangażowanie

Najczęściej dorosły kot jest już wysterylizowany. Odpada koszt tego zabiegu oraz nie musimy się obawiać znaczenia terenu w domu.

Zazwyczaj dorosłe koty są już odpchlone, odrobaczone oraz zaszczepione, dzięki temu też i odporniejsze na większość wirusowych chorób.

* PRZYJACIEL

Warto mieć kota, ponieważ niebywale pozytywnie wpływa na życie jego Opiekuna: na zdrowie, kondycję psychiczną i stan emocjonalny. Ale przede wszystkim zaspokaja jedną z podstawowych potrzeb człowieka - bycia dla kogoś ważnym i potrzebnym.

Należy jednak pamiętać, że kot jako nowy członek rodziny będzie naszym przyjacielem, radością, ale i też sporym OBOWIĄZKIEM.